ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА БРАКОНЬЄРСТВО
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА БРАКОНЬЄРСТВО
Сучасне браконьєрство з його масовістю, технічним оснащенням (прилади нічного бачення, супутниковий зв'язок, комп'ютери, прилади навігації, електронні манки, ехолоти, електровудки, скорострільні карабіни, швидкохідні катери, всюдиходи) та безкарністю представляє загрозу екологічній безпеці України.
Браконьєрство в Україні карається Законами: «Про тваринний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про захист тварин від жорстокого поводження», Кримінальним кодексом України, Кодексом про адміністративні правопорушення. Діють і правила мисливства, рибальства.
Так, за браконьєрство передбачена як адміністративна так і кримінальнавідповідальність.
За проведення незаконної порубки і пошкодження дерев, чагарників їх транспортування, зберігання, а також знищення або пошкодження лісових культур передбачено настання кримінальної відповідальності.
Так, незаконна порубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду, карається штрафом від тисячі до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000-25500 грн.) або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, - караються обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.
Ці ж дії, вчинені у заповідниках або на територіях чи об’єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах, караються штрафом від тисячі п’ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (25500-34000 грн.) або обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
Незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом згідно статті 249 Кримінального кодексу України, якщо воно заподіяло істотну шкоду карається штрафом від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років.
Ті самі діяння, якщо вони вчинені із застосуванням вибухових, отруйних речовин, електроструму або іншим способом масового знищення риби, звірів чи інших видів тваринного світу або особою, раніше судимою за кримінальне правопорушення, передбачене цією статтею, караються штрафом від трьох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією знарядь і засобів промислу та всього здобутого.
Окрім того, постановою від 6 жовтня 2021 року, яка була затверджена на засіданні Кабінету Міністрів України, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2011 року №1209 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів» збільшено розмір такс за незаконний вилов одного екземпляру:
-
карася сріблястого у 93 рази (з 17 до 1581 грн);
-
окуня у 186 разів (з 17 до 3162 грн);
-
краснопірки у 23 рази (з 68 до 1564 грн);
-
лина у 13,4 рази (з 119 до 1598 грн);
-
ляща у 9,7 разів (з 170 до 1649 грн);
-
плоскирки у 46 разів (з 34 до 1564 грн);
-
щуки у (204) 10,2 рази (з 340 до 3468 грн);
-
судака у 7 разів (з 510 до 3587 грн);
-
сома у 12 разів (з 425 до 5117 грн);
-
раків у 130 разів (з 25,5 до 3332 грн) та інші.
Варто зауважити, що браконьєрство це не тільки відповідальність перед законом, але це відповідальність перед завтрашнім днем, перед майбутнім. І про це варто задуматись кожному, хто стає на цю злочинну стежку.
Новоушицький відділ
Кам’янець-Подільської
окружної прокуратури