19 травня – День пам’яті жертв політичних репресій.
18 травня минають 80-ті роковини депортації кримськотатарського народу з території Кримського півострова радянським тоталітарним режимом. Цього дня, 1944 року розпочалася спецоперація військ НКВД зі звільнення Кримського півострова від корінного населення. Загалом за три дні з Криму вивезли понад 190 тисяч кримських татар. Також у 1944-му з півострова депортували понад 40 тисяч болгар, вірмен, греків, турків і ромів.
19 травня, в третю неділю травня – День пам’яті жертв політичних репресій. Відзначається згідно з Указом Президента від 21 травня 2007 року на вшанування десятків тисяч людей, розстріляних комуністичним режимом, сотень тисяч кинутих у в’язниці й табори, на заслання чи примусове психіатричне лікування. Кількість цих мучеників Україні досі неможливо підрахувати.
Впродовж усього часу існування комуністичний тоталітарний режим спирався на злочини репресій, вбивств, депортацій, геноцидів. Сьогодні РФ є наступницею цих людиноненависницьких практик – вона виправдовує сталінський режим, нарощує і вдосконалює репресивну політику, жертвами якої уже стали тисячі мешканців окупованих територій.
Український народ, який зазнав переслідувань і репресій, став жертвою радянського геноциду Голодомору 1932–1933, усвідомлює та повністю поділяє біль депортації. Це – наша спільна трагедія. Через 80 років після депортації РФ продовжує тоталітарні, радянські за характером, імперські за духом традиції поневолення, здійснюючи комплексні та системні репресії кримських татар, незгодних із окупацією Кримського півострова, які наближають звільнення Криму.
РФ принесла в Крим політично мотивовані переслідування, насильницькі зникнення, вбивства, позбавлення свободи слова та віросповідання, мілітаризацію дитинства, продовжує тоталітарні традиції репресій кримських татар.
Через терор і репресії пройшли усі верстви українського суспільства: від науковців і митців до робітників і селян.
До цих дат Український інститут національної пам’яті підготував тематичні корисні покликання:
Виставка «Подорож невідомим Кримом»
Ролик «Ахтем Сеітаблаєв: війна і депортація кримськотатарського народу» в
межах в відеопроєкту «Друга світова: 75 років потому»
Інфографіка «Карта депортації кримських татар»
Інформаційна довідка. 18 травня – День пам’яті жертв геноциду
Брошура «Наш Крим. Неросійські історії українського півострова»
Брошура «Биківня. Від території смерті до місця пам’яті»
Виставка «Великий терор: місця пам'яті»
Інформаційні матеріали до Дня пам’яті жертв політичних репресій
Історична карусель про Великий терор
Проєкт «Биківнянська трагедія: імена з безіменних могил»
Виставка «Наказано не знати: українські археологи в лещатах тоталітаризму»
Брошура «Наказано не знати: українські археологи в лещатах тоталітаризму»
Виставка «Тріумф людини. Мешканці України, які перемогли ГУЛАГ»