Пенсійний фонд відповідає на питання
Пройшла ідентифікацію за допомогою відеоконференцзв’язку в
січні 2024 року. Коли проходити її наступного разу?
Фізична ідентифікація внутрішньо переміщеної особи, яка одержує пенсію через поточний рахунок в установі акціонерного товариства “Державний ощадний банк України”, проводиться кожні шість місяців з дня проведення попередньої фізичної ідентифікації.
Підстава: постанова Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам”
Довідково:
Пройти ідентифікацію можна одним зі способів.
Особисто: звернутися до відділення АТ “Ощадбанк“ або до будь-якого зручного сервісного центру Пенсійного фонду України з документом, що посвідчує особу (паспорт громадянина України).
Через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис” (“Дія ID”), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.
За допомогою відеоконференцзв’язку в територіальному органі Пенсійного фонду України.
У закордонній дипломатичній установі України отримати документ, який посвідчує, що фізична особа є живою, якщо пенсіонер з числа ВПО перебуває за кордоном. Видане в установленому порядку посвідчення разом із заявою про проходження ідентифікації (довільної форми) слід направити до територіального органу Пенсійного фонду України, де пенсіонер перебуває на обліку. Оригінал посвідчення разом із заявою можна надіслати засобами поштового зв’язку або в сканованому вигляді – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.
У червні мені виповнилось 60 років, із 42 років страхового стажу – 35 працював лікарем. Останні два роки перебуваю у відпустці без збереження заробітної плати. Чи маю я право на отримання грошової допомоги в розмірі десяти пенсій?
Право на виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій мають, зокрема, працівники закладів та установ охорони здоров’я, які:
• до виходу на пенсію за віком не отримували будь-яку іншу пенсію (наприклад, за вислугу років);
• на день досягнення пенсійного віку працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років;
• мають страховий стаж на таких посадах: чоловіки – 35 років, жінки – 30 років.
Якщо згідно з наявними у вас документами виконуються одночасно всі вищезазначені умови, то при призначенні пенсії за віком має бути виплачена така грошова допомога.
Довідково:
Право на виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій визначено пунктом 7.1 розділу XV “Прикінцеві положення“ Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“.
Умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення такої грошової допомоги, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191 “Про затвердження Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати”.
До страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються в календарному обчислені періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, що передбачені, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 “Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років”.
Чи може дружина учасника бойових дій подати заяву на включення до Реєстру пільговиків та оформлення пільги?
За потреби подати заяву на призначення пільг замість ветерана війни можуть члени його родини.
До них належать, зокрема, чоловік, дружина, непрацездатні батьки, неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства II групи, особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю внаслідок війни I групи та доглядає за нею, за умови, що особа з інвалідністю внаслідок війни не перебуває у шлюбі (постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 № 1395 “Про реалізацію експериментального проекту з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу”).
Замість двох окремих заяв, за експериментальним проєктом, можна подати одну спрощену – про взяття на облік та про надання пільг.
Подати заяву та необхідні документи можна в один зі способів:
особисто – через сервісні центри Пенсійного фонду України, уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідних територіальних громад, центри надання адміністративних послуг;
поштою – на адресу органу Пенсійного фонду України;
онлайн – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний застосунок “Пенсійний фонд” або, за наявності технічної можливості, через портал “Дія”.
Я всиновила дитину з інвалідністю, коли їй було 5 років. Чи маю я право на призначення пенсії в 50 років?
Згідно з пунктом 3 статті 115 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” жінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, мають право на дострокову пенсію за віком після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше як 15 років.
За наявності документів про народження дитини, де ви зазначені матір’ю, документів про визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення 6-річного віку та за наявності необхідного страхового стажу, може бути призначена дострокова пенсія за віком.
Як колишньому військовослужбовцю змінити банк для виплати пенсії онлайн?
На вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України для пенсіонерів, яким пенсію призначено відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, реалізовано можливість зміни банку для виплати пенсії. Донедавна виплата пенсій таким пенсіонерам здійснювалась виключно через АТ “Ощадбанк”.
Подати відповідну заяву можна онлайн, виконавши кілька кроків.
Крок 1. На вебпорталі Фонду (https://portal.pfu.gov.ua) авторизуйтесь за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП) та натисніть кнопку “Увійти”.
Крок2 В особистому кабінеті на панелі ліворуч у розділі “Щодо пенсійного забезпечення” оберіть опцію “Внесення змін до пенсійної справи”.
Крок 3. У вікні, що відкриється, із переліку заяв оберіть опцію “Заява про зміну способу виплати пенсій осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Крок 4. У заяві, що з’явилась на екрані, заповніть позначені зірочкою поля (“*”) та вкажіть виплатні реквізити нового банку.
Крок 5. За потреби завантажте скан-копії документів, що підтверджують відповідні зміни.
Крок 6. Надайте згоду на передачу та обробку персональних даних. Підтвердьте, що ви ознайомлені з необхідністю повідомляти органи Пенсійного фонду України про зміни, які можуть впливати на пенсійне забезпечення. Сформуйте заяву, підпишіть її КЕП та надішліть до Фонду.
Крок 7. З результатами опрацювання заяви можна ознайомитися в розділі “Мої звернення” (на панелі ліворуч).