Слобідсько-Кульчієвецька громада
Хмельницька область, Кам’янець-Подільський район

Пенсійний фонд інформує

Дата: 03.03.2025 15:26
Кількість переглядів: 75

Фото без опису

Чи може роботодавець звернутись до Пенсійного фонду України за проведенням перевірки лікарняного, який було видано працівнику?

Відповідно до частини першої статті 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є сформований на основі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, встановлення опіки над дитиною, листок непрацездатності.

Згідно з частиною третьою статті 22 зазначеного Закону рішення про призначення страхової виплати за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності приймається страхувальником або уповноваженими ним особами.

Страхувальник або уповноважені ним особи здійснюють контроль за правильністю нарахування і своєчасністю здійснення страхових виплат, приймають рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково), розглядають підставу і правильність видачі документів, які є обґрунтуванням для надання страхових виплат.

Перевірку обґрунтованості видачі або продовження листків непрацездатності та документів, що є підставою для її формування, здійснюють уповноважені посадові особи територіального органу Пенсійного фонду України та/або уповноважені лікарі, перелік яких затверджується правлінням Фонду.

Підставою для проведення перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності є, зокрема, звернення роботодавця (Порядок проведення особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України, перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2023 року 185).

Таким чином, за потреби страхувальник може звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України щодо здійснення перевірки обґрунтованості видачі або продовження листків непрацездатності.


Фото без опису

Уряд ухвалив рішення про здійснення індексації пенсій у 2025 році

Частиною другою статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Розмір та порядок такого збільшення визначаються за рішенням Кабінету Міністрів України.

25 лютого Уряд ухвалив рішення про проведення індексації пенсій у 2025 році з 1 березня на 11,5%.

Постановою передбачено індексацію:

  • пенсій, призначених відповідно до законів України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, “Про державну службу”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, “Про статус народного депутата України”, “Про наукову і науково-технічну діяльність”;
  • мінімальних розмірів пенсій по інвалідності, визначених абзацами другим і третім частини першої статті 22 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та частиною третьою статі 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
  • надбавки за особливі заслуги борцям за незалежність України у XX столітті, визначену абзацом другим частини першої статті 5 Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною”.

Крім того, передбачено індексацію щомісячних страхових виплат потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та особам, які мають право на страхові виплати в разі смерті потерпілого.

Водночас постанова передбачає, що мінімальний розмір підвищення пенсій у зв’язку з індексацією не може бути менше ніж 100 грн, максимальний – не може перевищувати 1 500 грн.

Крім того, збільшено розмір мінімальної пенсії непрацюючим пенсіонерам віком 65 років +, які мають повний страховий стаж, та розміри мінімальних пенсійних виплат особам з інвалідністю внаслідок війни, учасникам бойових дій та різним віковим категоріям у залежності від набутого ними страхового стажу.

Важливо! Як і в минулому році, постановою визначено дату проведення автоматичного перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам 1 квітня 2025 року.

Фото без опису

Куди звернутися за призначенням субсидії на найм житла та які документи потрібні?

Наймачі, які є внутрішньо переміщеними особами, та наймодавці можуть подати документи для призначення субсидії на найм житла через:

  • сервісний центр Пенсійного фонду України;
  • Центр надання адміністративних послуг.

Також для учасників проєкту (наймача та наймодавця) реалізовано можливість укласти договір найму та подати заяву на субсидію на найм житла онлайн – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.

Важливо!

Для призначення субсидії наймач разом з власником житла мають подати до Пенсійного фонду України заяву та підписаний договір найму (пункт 5 Порядку реалізації експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2024 № 1225, далі – Порядок 1225). 

 Для призначення субсидії на найм житла наймач та наймодавець підписують:

У разі потреби додаються: 

  • копії документів, що підтверджують повноваження законного представника (представника за довіреністю);
  • копії інших документів: рішення суду, відомості про розірвання шлюбу, встановлення для подружжя режиму окремого проживання, стягнення аліментів, визначення місця проживання дитини з одним із батьків тощо.

Інформація про членів домогосподарства наймача зазначається в заяві та договорі.

Інші відомості, необхідні для призначення субсидії на найм житла, зокрема про майновий стан, отримуються органами Пенсійного фонду України шляхом електронної взаємодії з державними реєстрами.


Фото без опису

Військовослужбовець, який отримує пенсію за вислугу років з 2010 року, звертається із заявою щодо призначення надбавки до пенсії на неповнолітніх дітей. З якого часу буде виплачуватись надбавка?

Відповідно до статті 16 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні, зокрема дітей, до пенсії нараховується надбавка на кожного непрацездатного члена сім’ї в розмірі 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. 

Діти вважаються непрацездатними членами сім’ї до досягнення ними 18 років або старші цього віку, якщо їм встановлено інвалідність до досягнення 18 років.

Строки встановлення надбавки до пенсії на непрацездатних членів сімʼї, які перебувають на утриманні непрацюючих пенсіонерів, визначено статтею 51 зазначеного Закону.

Надбавка встановлюється до пенсій непрацюючих пенсіонерів з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому поданозаяву та необхідні документи. 

Якщо пенсіонер набув право на надбавку раніше, ніж було подано заяву, така надбавка може бути виплачена за минулий період, але не більше 12 місяців (але не раніше дати набуття права).

Довідково

У разі працевлаштування пенсіонера виплата зазначеної надбавки припиняється. 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора